Muzealnictwo coraz chętniej czerpie z możliwości, jakie daje technologia skanowania 3D. Skanowanie eksponatów muzealnych nie tylko sprzyja ich popularyzacji wśród szerszego grona odbiorców, ale także przyczynia się do większych możliwości ich konserwowania i zaznajamiania z ich budową i historią. Potencjał związany ze skanowaniem 3D wpływa również na zwiększenie atrakcyjności eksponatów, które w swojej digitalowej formie są w stanie zadziałać na percepcję odbiorców, którzy do tej pory nie byli koneserami sztuki.
Przeniesienie zbiorów muzealnych w wersję digitalową nie jest jednak zadaniem łatwym i wymaga użycia odpowiednich metod i narzędzi. Najlepiej, aby realizacja tego przedsięwzięcia miała szansę przebiec całkowicie bezdotykowo. Właśnie wtedy zyskamy szansę na to, że obiekty muzealne nie zostaną w żaden sposób naruszone i uszkodzone. Skanowanie 3D w muzealnictwie to proces, który ma szansę przywrócić sztuce jej dotychczasowe znaczenie i miejsce w świecie. Wraz z postępującą digitalizacją świata i globalizacją, tradycyjne formy ekspozycji zaczynały powoli tracić na znaczeniu. Do nasilenia tego stanu rzeczy dochodzą również nieprzewidziane czynniki zewnętrzne jak chociażby pandemia. Ograniczona możliwość przemieszczania się, a także strach przed przebywaniem w większych skupiskach ludzkich stopniowo ograniczają częstotliwość wizyt ludzi w obiektach muzealnych i innych tego typu miejscach.
Skanowanie 3D w muzealnictwie pozwala na pełne odwzorowanie obiektu fizycznego w wersji digitalowej. Dzięki temu osoby zajmujące się tworzeniem wystaw i przedsięwzięć kulturalnych moją przenieść swoją działalność online. Skanowanie 3D to także ogromna szansa na ocalenie sztuki przed zapomnieniem i zainteresowanie nią także młodszej grupy odbiorców. Dostęp do zbiorów muzealnych z każdego miejsca na ziemi oczywiście nie będzie w stanie w pełni zastąpić kontaktu ze sztuką w formie fizycznej, jednak jest w stanie dać nam namiastkę tego kontaktu. Inspiracja sztuką, która zrodzi się online ma też bardzo duże szanse na to, aby następnie przenieść się do świata rzeczywistego.